Świetlica
Święta zwyczajowe i okazjonalne
26 MAJA - DZIEŃ MATKI
Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata, natomiast tylko w Polsce przypada on 26 maja. Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Również od tego roku Dzień Matki jest świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest jednak innego dnia. Celebracja tego święta w jego obecnej formie wywodzi się właśnie z USA i sięga początku XX wieku.
Aby sprawić mamie radość i podarować jej super prezent z okazji Dnia Matki, wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Bo nic tak nie wzrusza mam jak prezenty wykonane własnoręcznie przez dziecko. Zobaczcie prosty patent na wazon z włóczki, który doskonale sprawdzi się jako prezent na Dzień Matki (instrukcję zrobienia znajdziecie na https://youtu.be/DBVyAtdgDC8).
Dzień Matki na świecie
W niektórych krajach, takich jak Bułgaria, Armenia, Mołdawia, Rosja, Białoruś, Serbia, Słowenia, Wietnam oraz Maroko, Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet. Kraje arabskie w większości świętują go 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą niedzielę lutego.
Zdecydowana większość krajów celebruje Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Ta data obowiązuje m.in. w Australii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Grecji, Turcji, Niemczech, Czechach oraz na Ukrainie i Słowacji. W sumie w tym dniu Dzień Matki obchodzony jest aż w 63 krajach na całym świecie. Również w maju, ale zawsze dokładnie 10. dnia miesiąca świętują mamy w Meksyku, a we Francji, w Tunezji oraz Szwecji dzień mamy wypada w ostatnią niedzielę maja.Starożytne źródła Dnia Matki
Pomysł na kultywowanie matki zrodził się już w czasach starożytnych. Wielbiono wówczas matki-boginie, które miały być symbolami urodzaju i płodności. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa i zakazem celebrowania pogańskich świąt, zrezygnowano z obchodzenia dnia mamy w dotychczasowej formie. W XVII wieku zaczęto świętować w Anglii „niedziele u matki”. Dzieci dawały z tej okazji swoim mamom drobne prezenty, a w kościołach organizowano nabożeństwa w ich intencji. Zwyczaj ten zanikł jednak w XIX wieku.