• Święta zwyczajowe i okazjonalne

Dzień Taty

Historia Dnia Dziecka

26 MAJA - DZIEŃ MATKI

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata, natomiast tylko w Polsce przypada on 26 maja. Data ta obowiązuje już od 1914 roku. Również od tego roku Dzień Matki jest świętem państwowym w Stanach Zjednoczonych, obchodzony jest jednak innego dnia. Celebracja tego święta w jego obecnej formie wywodzi się właśnie z USA i sięga początku XX wieku.

Aby sprawić mamie radość i podarować jej super prezent z okazji Dnia Matki, wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Bo nic tak nie wzrusza mam jak prezenty wykonane własnoręcznie przez dziecko. Zobaczcie prosty patent na wazon z włóczki, który doskonale sprawdzi się jako prezent na Dzień Matki (instrukcję zrobienia znajdziecie na https://youtu.be/DBVyAtdgDC8).

Dzień Matki na świecie

W niektórych krajach, takich jak Bułgaria, Armenia, Mołdawia, Rosja, Białoruś, Serbia, Słowenia, Wietnam oraz Maroko, Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet. Kraje arabskie w większości świętują go 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą niedzielę lutego.

Zdecydowana większość krajów celebruje Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Ta data obowiązuje m.in. w Australii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Grecji, Turcji, Niemczech, Czechach oraz na Ukrainie i Słowacji. W sumie w tym dniu Dzień Matki obchodzony jest aż w 63 krajach na całym świecie. Również w maju, ale zawsze dokładnie 10. dnia miesiąca świętują mamy w Meksyku, a we Francji, w Tunezji oraz Szwecji dzień mamy wypada w ostatnią niedzielę maja.

Starożytne źródła Dnia Matki

Pomysł na kultywowanie matki zrodził się już w czasach starożytnych. Wielbiono wówczas matki-boginie, które miały być symbolami urodzaju i płodności. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa i zakazem celebrowania pogańskich świąt, zrezygnowano z obchodzenia dnia mamy w dotychczasowej formie.  W XVII wieku zaczęto świętować w Anglii „niedziele u matki”. Dzieci dawały z tej okazji swoim mamom drobne prezenty, a w kościołach organizowano nabożeństwa w ich intencji. Zwyczaj ten zanikł jednak w XIX wieku.

• Szkoła Podstawowa w Jezioranach
      • Sekretariat - 89 71-81-415 zastepca dyrektora - kom. 729 915 797 Pedagog - 789571501 Psycholog szkolny - kom. 737 164 635 Pokój nauczycielski bud. A - 729 874 098 Pokój nauczycielski bud. C i świetlica bud. D - (89) 71-81-542 Przedszkole - 737 164 635 Pielęgniarka - 606 611 389
      • 11 - 320 Jeziorany ul. Konopnickiej 13 Poland